باغ گیاه شناسی مونتریال با گستره ای نزدیک به هفتاد و پنج هکتار از نظر گستردگی مجموعه ها و امکاناتش یکی از برجسته ترین باغ های گیاه شناسی در سطح جهان می باشد.

باغ گیاه شناسی مونتریال که به فرانسه Jardin botanique de Montréal نامیده می شود، با گستره ای نزدیک به هفتاد و پنج هکتار، چندین باغ تماتیک (موضوعی) و گلخانه را در خود جای داده است. این مجموعه از نظر گستردگی مجموعه ها و همچنین امکانات اش یکی از برجسته ترین باغ های گیاه شناسی در سطح جهانی به شمار رفته و بر این پایه از سال ۲۰۰۸ به این سو از آن به عنوان سایت میراث طبیعی کانادا یاد می شود.

در کنار باغ های روباز که هریک تم ویژه ای دارند، مجموعه گلخانه هایی هم هستند که در آنها از درختان پرشماری از سرتاسر دنیا نگهداری می شوند. باغ های روباز در میانه ماه های نوامبر تا اپریل، بی برگ و پوشیده از برف هستند، اما گلخانه ها همه روزه پذیرای بازدیدکنندگان بوده و از فوریه تا اپریل برگزارکننده نمایشگاه پروانه ها می باشند.

بنیان گذاری باغ گیاه شناسی مونتریال که توسط شهردار وقت انجام گرفته، به سال ۱۹۳۱ و به زمان اوج رکود اقتصادی برمی گردد. هدف از برپایی این مجموعه، آموزش همگانی به ویژه به دانش آموزان است؛ مثلا در جریان روند حفظ و نگهداری گونه های گیاهی در معرض خطر قرار بگیرند. این مجموعه افزون بر یک بنیاد پژوهشی گیاه شناسی، همچنین دربردارنده مرکز پژوهش حشره شناسی و یک سایت بیرونی مزرعه آموزشی و حیوانات خانگی هم می باشد.

 

دیدنی های باغ گیاه شناسی مونتریال

باغ چینی. این باغ دو و نیم هکتار را زیر پوشش دارد که پر است از مسیرهای پیج در پیچ، یک کوه دست ساز و یک ساختمان با طراحی چینی که در آن از مجموعه ای از بن سای و پنجینگ اهدا شده نگهداری می شود.

باغ ژاپنی. این باغ در سال ۱۹۸۸ شکل گرفته و گستره دو و نیم هکتاری اش دربرگیرنده گیاهان ژاپنی و یک ساختمان به سبک ژاپنی ست.

باغ بومیان نخستین. این محوطه در سال ۲۰۰۱ و به افتخار معرفی فرهنگ های جوامع بومی کانادا راه اندازی شد.  گونه های بومی از منطقه کبک و دیگر نواحی آمریکای شمالی در این باغ نگهداری می شوند.

برخی دیگر از باغ های این مجموعه از این قرارند:

باغ گیاهان مناطق مرتفع (آلپی)

باغ گیاهان آبزی

باغ میوه

گلخانه گیاهان مناطق خشک

گلخانه گونه های بگونیا و گسنریا

گلخانه گونه های سرخس

کلاه فرنگی فدریک

باغ لزلی هنکاک

گفتنی ست مجموعه گل های یاس، نیلوفر آبی، انواع ارکیده، سیبچه گلدار و کاکتوس و دیگر گیاهان شیره دار از جمله دیدنی های این باغ ها به شمار می آیند.

همچنین مجسمه بزرگ یک شیر در باغ گیاه شناسی و در ورودی باغ رز قرار گرفته که در سال ۱۹۹۲ و به مناسبت سیصد و پنجاه امین سالگرد برپایی شهر مونتریال از  سوی شهر لیون اهدا شده؛ این مجسمه از آثار آرشیتکت فرانسوی قرن هجدهم رنه داردل می باشد.